Overblog
Editer l'article Suivre ce blog Administration + Créer mon blog
Rodzicielska Biblioteczka Laicka

Wręczenie Kryształowych Swieczników

Moi Drodzy i Szanowni Czytelnicy!

14.06.2015 odebrałam z rąk Marszałkinii Sejmu Wandy Nowickiej, przyznaną mi przez Was w drodze głosowania internetowego, nagrodę za wkład w budowanie świeckości Polski – Kryształowy Świecznik.

Rozdanie nagród odbyło się w siedzibie Feminoteki. Jak wspomniała mistrzyni ceremonii, Kazimiera Szczuka, z roku na rok warunki pomieszczeniowe coraz mniejsze, no a w powyborczej polskiej rzeczywistości, pewnie niedługo zerowe. Mnie również martwią nowe polskie realia, dlatego, z resztą, z tym większą radością i dumą odebrałam mój Świecznik, oby nie jako pamiątkę po tej jeszcze w miarę znośnej Polsce!

Nagrody Kapituły otrzymali aktor Krzysztof Pieczyński, profesor UW, prawniczka Monika Płatek oraz Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny „Liberté!” jak dla mnie przede wszystkim prowadzący akcję „Świecka Szkoła”. Wyróżnienie Marszałkinii Nowickiej powędrowało do Grażyny Juszczyk, która zdjęła krzyż w pokoju nauczycielskim swojej szkoły. Wszystkim serdecznie gratuluję, a najbardziej cieszę się z wygranej Leszka Jażdżewskiego, gdyż idea świeckiej szkoły i chęć wyprowadzenia z niej katechezy jest mi, jak wszyscy rozumiecie, bardzo bliska.

Marszałkinii Nowicka wspomniała, iż jednym z kryteriów przyznawania Kryształowego Świecznika jest odwaga osobista, umiejętność stanięcia samej (samemu) przeciw klerykalnemu światu.

Usłyszałam te słowa również o mojej osobie. Odpowiedziałam, że nie jestem sama - jestem z Wami. I z tej racji przytoczę tu teraz wygłoszone przez mnie podziękowanie (do pewnego stopnia improwizowane, no i bardzo emocjonalne, więc zapewne bardziej niezdarne, niż moje wypowiedzi pisemne ;-) ). Poniżej 2 krótkie filmiki z wręczenia mi Kryształowego Świecznika, zrobione trzęsącymi się rączkami mojego dziecka ;-)

Przy okazji, ogromne podziękowania również dla moich najbliższych czyli Męża i Córki, którzy na co dzień stwarzają mi warunki i atmosferę do pisania. Oraz jedynej w swoim rodzaju Kuzynce, która dopinguje mnie i wspiera dosłownie codziennie, a która jest żywym dowodem na to, że można dążyć do laickości, wierząc w boga i akceptować innych, innych w sensie innych poglądów na życie.

Chciałam powiedzieć od razu, że to nie jest tak, że jestem sama i całkiem w pojedynkę. To wyróżnienie głosujący przyznali mi i dziękuję za nią tym, którzy na moją skromna osobę swój głos oddali. Nie są tu, niestety obecni, ale mam nadzieję, że na łamach „Faktów i Mitów”, gdzie pracuję, będę w stanie im podziękować. Jednak myślę, że tak naprawdę nagroda należy się nam wszystkim, tym wszystkim ludziom, z którymi jestem w kontakcie, wszystkim moim Czytelnikom, nie tylko mi, dlatego, że jestem jakby taką soczewką, w której się skupiają problemy, potrzeby i nadzieje polskich rodziców, z którymi współpracuję, dla których piszę, którzy mają nadzieję, na lepszą, bardziej świecką Polskę dla swoich dzieci (bo to jest głównie temat, którym się zajmuję). I wraz z podziękowaniami gratuluję również tym ludziom, bo oni są naprawdę bardzo odważni, może nawet znacznie bardziej odważni ode mnie, bo ja mam jakąś przestrzeń medialną, w której mogę się wypowiedzieć, a oni jej nie mają, to są ludzie, którzy walczą często sami, naprawdę dużo bardziej w pojedynkę niż ja. Tym bardziej, że oprócz tych ludzi właśnie, jestem wspierana przez takie wspaniałe osoby, jak pan Andrzej Wendrychowicz z „Etyki w Szkole”, dla którego proszę o gorące brawa Ostatnio z redaktorem naczelnym „Faktów i Mitów”, panem Romanem Kotlińskim, zainicjowaliśmy też taki cykl promujący etykę w polskich szkołach i laickość, z dużym wsparciem właśnie portalu „Etyka w Szkole”, który jest bardzo kompetentny.
Nie jestem, zatem, taka całkiem sama i odważna… Myślę, że ta odwaga jest taka właśnie skupiająca się, a że akurat ja mam możliwość gazetową i internetową to przeze mnie ona przechodzi.
Te wszystkie historyjki o Marcie, które pisuję, które być może część z Państwa zna i dzięki którym dostaję mnóstwo przeciepłych, przesympatycznych maili od Czytelników, z których wiem, że Marta wypełnia jakąś lukę w polskiej literaturze dziecięcej, gdzie nie ma modelu laickiej rodziny, która patrzy w sposób racjonalistyczny na świat, ateistyczny, racjonalistyczny. A więc czuję po prostu to wsparcie, czuję, że mam dla kogo pisać. I to jest chyba najbardziej wzruszające, bo, oprócz, wiadomo, dumy i radości z tej nagrody, taką codzienną moją dumą i radością jest kontakt z Czytelnikami. I przy okazji tego głosowania właśnie mogłam się przekonać jak bardzo jest on niesamowity, bo nie spodziewałam się nigdy, że aż do tego stopnia, jako publicysta można mieć kontakt ze swoimi Czytelnikami, którzy są po prostu przyjaciółmi i za to wszystko jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję!

Wręczenie Kryształowego Swiecznika

Partager cet article
Repost0
Pour être informé des derniers articles, inscrivez vous :
Commenter cet article
B
Gratuluję wyróżnienia :)
Répondre
A
Dziękuję serdecznie :-)
A
To bardzo, bardzo zasłużona nagroda dla Agnieszki. Gratulacje !!
Répondre
A
Dziękuję Andrzeju! :-) Masz w tym swój udział !
J
Piękny filmik, obejrzałam. Ładna wypowiedź. Gratuluję wyróżnienia, bo zasłużone. Niech doda jeszcze skrzydeł.
Répondre
A
Dzięuję :-)