Overblog
Editer l'article Suivre ce blog Administration + Créer mon blog
Rodzicielska Biblioteczka Laicka

Ludzkie Ciało

Ludzkie Ciało

Drogie Dzieci, Szanowni Rodzice!

Mam zaszczyt powitać na pierwszej edycji święta Ludzkie Ciało. Nie czarujmy się, powstało w pewnym sensie, jako alternatywa do Bożego Ciała i chociaż kwiatków sypać nie zamierzamy, wychodzę z założenia, że wspólnota ludzi walczących w tym kraju o laicosci także potrzebuje swiąt, wokół których mogłaby się jednoczyć. Szczególnie ważnych dla wchodzących w życie dzieci.

Jego zadaniem jest przybliżenie dzieciom spojrzenia na człowieczeństwo z nieco zapomnianego, humanistycznego punktu widzenia. Nauczmy je patrzeć na człowieka jako istotę w naszym systemie wartości centralną ale też i najbardziej za niego odpowiedzialną. Co oznacza po prostu to, iż każdy z nas powinien szanować siebie i dążyć do swego harmonijnego rozwoju oraz szczęścia na Ziemi, jednocześnie nie krzywdząc innych, a, w miarę możliwości, żyjąc z nimi w przyjaźni i pomagając im. Wszystko to w imię dobra ludzi i społeczeństwa, które tworzą.

Tematem tegorocznej, pionierskiej, edycji jest teoria ewolucji. Dzieci dowiedzą się, skąd wzięło się ich ciało, ale również… skąd nauka o tym wie. Zapoznają się z osobą Darwina i jego odkryciem. Zachęcamy do ściągnięcia poniżej zamieszczonych ulotek i przeczytania ich wraz z nimi , zrobienia quizu oraz do kolorowania portretu Darwina, obejrzenia plakatu z Darwinem i jego małpkami.

Nie znam niestety polskich pozycji dla dzieci o Darwinie, chętnie przyjmę Państwa komentarze. Wypatrzyłam dwie: „Opowieść o Darwinie” Stone Iriving oraz Robert Winston „Ewolucja-Rewolucja”,, której swietną recenzję zamiesciła autorka bloga Lelum Polelum (dziękuję za udostępnienie!) tutaj: http://lelumpo.blogspot.fr/2016/05/o-ewolucji.html

Nie brakuje też, na szczęście, takich, które przybliżają im w sposób interesujący ich ciało, proces tworzenia się dziecka od poczęcia itp. Ulubioną książką mojej córki, poruszającą ten temat jest „Sekrety ludzkiego ciała” Katie Daynes i Colin’a Kinga, Wydawnictwo Olesiejuk (http://www.olesiejuk.pl/product/14557-sekrety-ludzkiego-ciala ). Krótkimi zdaniami tłumaczy wiele szczegółów, w taki sposób, że z młodszym dzieckiem można przeglądnąć tylko najważniejsze rzeczy, zabawne obrazki z ponad 50 okienkami do odkrycia, pociągnięcia i otworzenia naprawdę przyciągają uwagę. Z „Księga wiedzy” seria „Ciekawe, dlaczego?”, także Wydawnictwa Olesiejuk (http://lubimyczytac.pl/ksiazka/123486/ksiega-wiedzy-ciekawe-dlaczego) dowiemy się, skąd (bynajmniej nie od boga) wzięło się życie na Ziemi, jak przebiegały etapy jego kształtowania się, mamy definicję ewolucji i informację o rybce z nogami! W tej samej serii istnieje zresztą autorstwa Gaff’a Jacki tytułu „Ciekawe dlaczego rybom wyrosły nogi?”! Niestety dopiero odkryłam istnienie tej książki, z chęcią przyjmę recenzję, zanim uda mi się wejść w jej posiadanie.

A gdy już zachęcimy i wykształcimy dziecko, możemy zasiąść z nim do (albo zająć je nim w podróży, któż nie wiem, co to za katorga, czasami!) barwnych quizów Kapitana Nauki pt. „Ciało człowieka”. 112 przekolorowych i dowcipnych (wielkością w sam raz do ręki dzieciaka od 9 lat wzwyż) plansz z pytaniami, odpowiedziami, ciekawą, nieksiążkową wiedzą na nasz dzisiejszy temat. Polecam serdecznie! Poniżej łącze do szczegółowego opisu i do przykładowych kart:

http://www.jezykiobce.pl/kapitan-nauka-superquiz-cialo-czlowieka,1012.html http://www.jezykiobce.net/jezykiobce_images/cms/1/1012_sqcialoczlowiekaprzyklad.pdf

Dobrej zabawy!

I raz jeszcze podziękowania dla Doroty Klewickej (kolorowanka) , autorki bloga Lelum Polelum (recenzja) i Maćka Pyrzanowskiego (plakat).

Partager cet article
Repost0
Pour être informé des derniers articles, inscrivez vous :
Commenter cet article