Overblog
Editer l'article Suivre ce blog Administration + Créer mon blog
Rodzicielska Biblioteczka Laicka

Marta i szkiełko na dzidzię

Marta i szkiełko na dzidzię

Niestety w Polsce debaty o in vitro pozostają kompletnie bezowocne. Dla porównania, we Francji NFZ zwraca (a własciwie opłaca z góry, nie trzeba nawet wykładać pieniędzy) 10 prób sztucznego zapłodnienia (doustrojowego, a jak się nie uda, to in vitro).

Na dodatek informacje o tym, jakże ważnym fizycznie i psychologicznie (!) zabiegiem jest in vitro są mało rozpowszechnione, za to krytyk koscielnych i przykoscielnych "specjalitów" i ideologów wysluchiwać się nam każe w każdych mediach. Co tu dopiero mówić o wyjasnianiu tematu dzieciom, które na przykład czekają na młodsze rodzeństwo (albo pytają, dlaczego nie mają jeszcze kuzynów).

Marta będzie, zatem, zapewne pierwszą polską bohaterką literacką, której wyjasniono czym jest i do czego służy "in vitro"i pewnie pierwsza posłuży realnym rodzicom w rozmowach z dziećmi.

Miłej lektury :-) Do pobrania poniżej w pliku ".pdf"

PS. Streszczenie tej częsci Marty w wydaniu mojej 8 i 1/2-letniej córki: "Ta historia jest o tym, że nie bóg daje dzieci, tylko robi się je w brzusiu mamy, albo in vitro, gdy rodzicom się nie udaje."

https://www.facebook.com/rodzicielskabiblioteczkalaicka?ref=hl

https://www.facebook.com/agnieszka.abemontiswirniak.7

Marta i szkiełko na dzidzię

Partager cet article
Repost0
Pour être informé des derniers articles, inscrivez vous :
Commenter cet article
I
Nie podoba mi sie ta probowka... bo w probowce sie tego nie robi, i tlumaczenie "in vitro" jako w szkle..... tzn po lacinie to literalnie znaczy w szkle. Ale podczas IVF in vitro ma oznaczac poza organizmem (przeciwienstwo do in vivo)
Répondre
M
Mówi się przecież "dziecko z probówki". Dla maluchów trzeba używać słów, które gdzieś tam się powtórzą i będą mogli je skojarzyć. Jak dla mnie, to właśnie całkiem umiejętnie przemawia do wyobraźni dzieci. Zresztą jest napisane, że nie w takiej probówce, jak Marta dostaje od rodziców, wyraźnie widać, że to symbol.
M
Cudowne!!! Dziękujemy :-)
Répondre
A
To ja dziękuję za taki szczery i emocjonalny komentarz. WIem, że jest dla Kogo i po co pisać!!!
M
Nikt przedtem nie wpadl na to,zeby to dzieciom wyjasnic i nikt nie zaproponowal sposobu, JAK, to zrobic.U Pani Agnieszki, jak zwykle prawdziwie, bez falszywego wstydu, z czuloscia i humorem :-)
Répondre